List of winners for Mississippi General Elections

News

UPDATE (11:30 P.M.) Here’s an updated list of the various winners for the statewide races in Mississippi:

Governor:

Tate Reeves (Republican)

Lieutenant Governor:

Delbert Hosemann (Republican)

Attorney General:

Lynn Fitch (Republican)

Secretary of State:

Michael Watson (Republican)

Treasurer:

David McRae (Republican)

Agriculture Commissioner:

Andy Gipson (Republican)

Insurance Commissioner:

Mike Chaney (Republican)

Public Service Commissioner – Northern
Brandon Presley (Democrat)

Public Service Commissioner – Southern
Dane Maxwell (Republican)

Transportation Commissioner – Northern
John Caldwell (Republican)

Transportation Commissioner – Southern
Tom King (Republican)


JACKSON, Miss. (WJTV) – As of 8:35 p.m., here’s a list of all the winners the Associated Press has declared so far:

Statewide Races:

  • Auditor – Shad White (Republican – incumbent)

Other Races:

  • Public Service Commissioner (Northern District) – Brandon Presley (Democrat – incumbent)
  • Transportation Commissioner (Southern District) – Tom King (Republican – incumbent)

State Senate:

  • District 1- Michael McLendon (Republican)
  • District 4 – Rita Potts Parks (Republican)
  • District 6 – Chad McMahan ( Republican – incumbent)
  • District 7- Hob Bryan (Democrat – incumbent)
  • District 14 – Lydia Graves Chassaniol (Republican – incumbent)
  • District 15 – Gary Jackson (Republican – incumbent)
  • District 16 – Angela Turner Ford (Democrat – incumbent)
  • District 18 – Jenifer Branning (Republican – incumbent)
  • District 20 – Josh Harkins (Republican – incumbent)
  • District 21 – Barbara Blackmon (Democrat – incumbent)
  • District 23 – Briggs Hopson (Republican – incumbent)
  • District 24 – David Jordan (Democrat – incumbent)
  • District 26 – John Horhn (Democrat – incumbent)
  • District 27 – Hillman Terome Frazier (Democrat – incumbent)
  • District 28 – Sollie Norwood (Democrat – incumbent)
  • District 29 – David Blount (Democrat – incumbent)
  • District 30 – Dean Kirby (Democrat – incumbent)
  • District 32 – Sampson Jackson (Democrat – incumbent)
  • District 33 – Jeff Tate (Republican – incumbent)
  • District 35 – Chris Caughman (Republican – incumbent)
  • District 36 – Albert Butler (Democrat – incumbent)
  • District 38 – Tammy Witherspoon (Democrat -incumbent)
  • District 39 – Sally Doty (Republican – incumbent)
  • District 41 – Joey Fillingane (Republican – incumbent)
  • District 42 – Chris McDaniel (Republican – incumbent)
  • District 43 – Dennis DeBar (Republican – incumbent)
  • District 44 – John Polk (Republican – incumbent)
  • District 45 – Chris Johnson (Republican – incumbent)
  • District 46 – Phillip Moran (Republican – incumbent)
  • District 47 – Joseph Seymour (Republican – incumbent)
  • District 49 -Joel Carter (Republican – incumbent)
  • District 51 – Jeremy England (Republican – incumbent)
  • District 52 – Brice Wiggins (Republican – incumbent

State House:

  • District 1 – Lester Carpenter (i), GOP
  • District 2 – Nick Bain (i), GOP
  • District 4 – Joseph Steverson (i), GOP
  • District 5 – John Faulkner (i), Dem
  • District 6 – Dana Criswell (i), GOP
  • District 8 – Trey Lamar (i), GOP
  • District 9 – Cedric Burnett (i), Dem
  • District 11 – Lataisha Jackson (i), Dem
  • District 14 – Sam Creekmore, GOP
  • District 18 – Jerry Turner (i), GOP
  • District 19 – Randy Boyd (i), GOP
  • District 20 – Chris Brown (i), GOP
  • District 21 – Donnie Bell (i), GOP
  • District 23 – Charles Beckett (i), GOP
  • District 24 – Jeff Hale (i), GOP
  • District 25 – Dan Eubanks (i), GOP
  • District 26 – Orlando Paden (i), Dem
  • District 27 – Kenneth Walker (i), Dem
  • District 29 – Abe Hudson (i), Dem
  • District 30 – Tracey Rosebud (i), Dem
  • District 31 – Otis Anthony (i), Dem
  • District 33 – Thomas Reynolds (i), Dem
  • District 34 – Kevin Horan (i), Dem
  • District 35 – Joey Hood (i), GOP
  • District 38 – Cheikh Taylor (i), Dem
  • District 39 – Dana Underwood McLean, GOP
  • District 41 – Kabir Karriem (i), Dem
  • District 42 – Carl Mickens (i), Dem
  • District 43 – Loyd Roberson (i), GOP
  • District 44 – C. Scott Bounds (i), GOP
  • District 45 – Michael Evans (i), Dem
  • District 46 – Karl Oliver (i), GOP
  • District 47 – Bryant Clark (i), Dem
  • District 48 – Jason White (i), GOP
  • District 49 – Willie Bailey (i), Dem
  • District 50 – John Hines (i), Dem
  • District 51 – Rufus Straughter (i), Dem
  • District 52 – Bill Kinkade (i), GOP
  • District 54 – Kevin Ford (i), GOP
  • District 55 – Oscar Denton (i), Dem
  • District 57 – Edward Blackmon (i), Dem
  • District 58 – Joel Bomgar (i), GOP
  • District 59 – Brent Powell (i), GOP
  • District 60 – Fred Shanks (i), GOP
  • District 61 – Gene Newman, GOP
  • District 62 – Tom Weathersby (i), GOP
  • District 63 – Stephanie McKenzie Foster, Dem
  • District 65 – Chris Bell (i), Dem
  • District 66 – Jarvis Dortch (i), Dem
  • District 69 – Alyce Griffin Clarke (i), Dem
  • District 70 – William Brown, Dem
  • District 71 – Ronnie Crudup (i), Dem
  • District 72 – Debra Gibbs (i), Dem
  • District 76 – Gregory Holloway (i), Dem
  • District 77 – Price Wallace (i), GOP
  • District 79 – Mark Tullos (i), GOP
  • District 80 – Omeria Scott (i), Dem
  • District 81 – Stephen Horne (i), GOP
  • District 82 – Charles Young (i), Dem
  • District 83 – Billy Calvert, GOP
  • District 85 – Jeffery Harness (i), Dem
  • District 86 – Shane Barnett (i), GOP
  • District 87 – William Andrews, GOP
  • District 88 – Ramona Blackledge, GOP
  • District 89 – Donnie Scoggin (i), GOP
  • District 90 Noah Sanford (i), GOP
  • District 91 – Bob Evans (i), Dem
  • District 92 – Becky Currie (i), GOP
  • District 93 – Timmy Ladner (i), GOP
  • District 94 – Robert Johnson (i), Dem
  • District 95 – Jay McKnight, GOP
  • District 98 – Daryl Porter, Dem
  • District 99 – Bill Pigott (i), GOP
  • District 100 – Ken Morgan (i), GOP
  • District 101 – Kent McCarty (i), GOP
  • District 103 – Percy Watson (i), Dem
  • District 104 – Larry Byrd (i), GOP
  • District 106 – Jansen Owen, GOP
  • District 107 – Doug McLeod (i), GOP
  • District 108 – Stacy Hobgood Wilkes (i), GOP
  • District 109 – Manly Barton (i), GOP
  • District 110 – Jeramey Anderson (i), Dem
  • District 111 – Charles Busby (i), GOP
  • District 112 – John Read (i), GOP
  • District 113 – Henry Zuber (i), GOP
  • District 116 – Casey Eure (i), GOP
  • District 118 – Greg Haney (i), GOP
  • District 119 – Sonya Williams Barnes (i), Dem
  • District 120 – Richard Bennett (i), GOP
  • District 121 – Carolyn Crawford (i), GOP

*i= incumbent
GOP- Republican
Dem- Democrat

Copyright 2019 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Trending Stories