2016 Bernard Blackwell Classic All-Star Rosters Announced

Sports
bbc-all-star_225645

CLINTON, Miss. (WJTV) – On Wednesday, we found out who would be representing the North and South All-Star teams in the 2016 Bernard Blackwell Classic All-Star Football Game.

The game is on Dec. 17 in Gulfport, Mississippi. Each roster is given below, with each sorted alphabetically by position.

NORTH ROSTER

Tre Truly, Charleston (ATH)

DQ Thomas, Oxford (DB)

Tae McClatchey, Independence (DB)

Terrance Edgestone, Falkner (DB)

Xavier Cullens, North Pontotoc (DB)

Damarcus Archer, Grenada (DB)

Jaquez Akins, Starkville (DB)

Demarcus Jones, Warren Central (DB)

Quentin Euell, Madison Central (DB)

Keilos Swinney, Yazoo County (DB)

Eric Kitchen, South Panola (DE)

Nelson Jordan, Starkville (DE)

Cordarrius Bailey, Clarksdale (DE)

Jacobi Hearn, Clinton (DE)

Demarco Davis, Independence (DL)

Edward Haralson, Yazoo County (DL)

Vincent McIntosh, Shannon (DL)

Jimmy Tyes, Baldwyn (DL)

Tyren Irby, Lake Cormorant (LB)

Isaiah Triplett, Grenada (LB)

Luke Wilson, East Webster (LB/SN)

Tae Kion Reed, New Hope (OL)

Joey Claybrook, Starkville (OL)

Seth Johnson, Lewisburg (OL)

Malcolm Miller, Warren Central (OL)

Laquinston Sharp, Columbus OL)

Matt Toles, Lafayette (OL)

Raheem Wilson, Charleston (OL)

Manley Peterson, Kosciusko (OL/SN)

Kameron Ferguson, Neshoba Central (P/K)

Jack Walker, Madison Central (QB)

Robert Wilcke, Hernando (QB)

Kendre Conner, Columbus (RB)

Peyton Logan, Horn Lake (RB)

Jaley Adams, Kossuth (RB)

Travis Tucker, Senatobia (WR)

Monterio Hunt, Walnut (WR)

Brandon Smith, Lake Cormorant (WR)

Braden Boykin, Madison Central (WR)

Reggie Landing, Clinton (WR)

NORTH COACHES

Brad Embry, Water Valley (Head Coach)

Bernard Euell, Velma Jackson (Assistant Coach)

Brian Kelly, Kossuth (Assistant Coach)

Bryant Mix, Water Valley (Assistant Coach)

John Sallis, Leake Central (Assistant Coach)

Patrick Schoolar, Neshoba Central (Assistant Coach)

Joey Tompkins, Winona (Assistant Coach)

Richard Russo, Independence (Scout Coach)

SOUTH ROSTER

Justin Gammage, Raleigh (ATH)

LaRaymond Spivery, George County (DB)

Dejhon Polk, D’Iberville (DB)

Gus Nave, Kemper County (DB)

Detric Carter, Petal (DB)

Tradarius Harris, Union (DB)

La’Andre Thomas. Wingfield (DB)

Darius Townsend, Laurel (DL)

D. J. Stevenson, Gulfport (DL)

Dashawn Crawford, Bay Springs (DL)

Noah Vance, Harrison Central (DL)

Tomarion Wash, Forest (DL)

Mason Hunt, Stone (K)

D’Angelo Anderson, Meridian (LB/DE)

Michael Washington, West Lauderdale (LB/DE)

Brandon Smith, Ocean Springs (LB/DE)

Quidarian Jackson, Union (LB/DE)

Charlie Marlowe, Petal (LB/DE)

Matt Inlow, Pascagoula (LB/DE)

Reilly Reardon, Seminary (LS)

Ajavius Brown, Forest Hill (OL)

Trevin Bass, Provine (OL)

Diante Brocks, Provine (OL)

Nicholas Dunomes, Gulfport (OL)

Tanner Crowe, Petal (OL)

Engle Washington, Brandon (OL)

Kashaun Davis, Pearl (OL)

Justin Scott, Gautier (OL)

Wayne Overmann III, St. Martin (QB)

Julian Conner, Hattiesburg (QB)

Reginald Hunter, Pascagoula (RB)

Quitten Brown, Lawrence County (RB)

Keonte Daniels, Noxapater (RB)

Damien Johnson, West Marion (RB)

Chris Cooley, Wayne County (RB)

Tyquan Ulmer, Laurel (WR)

Kalem Reddix, St. Martin (WR)

Mack Martin, Meridian (WR)

Corbin Blanchard, St. Stanislaus (WR)

Jarius “DJ” Clayton, Kemper County (WR)

SOUTH COACHES

Todd Breland, Laurel (Head Coach)

Curt Blackburn, NE Lauderdale (Assistant Coach)

Ronnie Cochran, Laurel (Assistant Coach)

Eddie Pierce, Gulfport (Assistant Coach)

Otis Riddley, Provine (Assistant Coach)

Jeff Stockstill, Raleigh (Assistant Coach)

Forrest Williams, Long Beach (Assistant Coach)

Cory Reynolds, South Jones (Scout Coach)

Copyright 2020 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Trending Stories